Wielki krok w stronę Funduszy Europejskich dla firmy

„Pieniądze to nie wszystko, ale wszystko bez pieniędzy to nic” – chyba każdy, kto myślał o założeniu firmy, zna to powiedzenie. Wiele osób zadaje pytanie, czy źródłem pieniędzy na własny biznes mogą być Fundusze Europejskie (FE). Oczywiście! Ale przedtem musicie pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Często pytacie nas – choćby za pośrednictwem facebookowego profilu Fundusze Europejskie – czy unijne pieniądze pomogą Wam rozkręcić własny biznes. Ciekawi Was, czy wsparcie można dostać na otwarcie lub doposażenie takich działalności jak np. sklep, gabinet fizjoterapii czy nawet dom seniora?

Warto zapytać

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo wszystko zależy od konkretnego przypadku. I nawet jeśli nie dostaniecie dofinansowania, wciąż możecie liczyć na ofertę bardzo atrakcyjnej pożyczki.

Skąd macie wiedzieć, co możecie uzyskać? To akurat jest bardzo proste! Wystarczy, że zwrócicie się z tym pytaniem do naszych ekspertów pracujących w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE), które znajdują się w różnych częściach kraju. O tym, jak działają PIFE i jak będzie dla Was najwygodniej skorzystać z ich bezpłatnej pomocy, piszemy w tym krótkim artykule.

Krok w stronę FE

Co do zasady na pieniądze mogą liczyć przede wszystkim projekty innowacyjne. Zapytacie, jakie? Otóż te, które proponują nowe rozwiązanie na rynku albo znacznie ulepszają już istniejący produkt lub usługę. Ale jak sprawdzić, czy pomysł jest innowacyjny?

Służy temu inicjatywa STEP, czyli Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł. Po angielsku „step” to „krok” – może być dla Was krokiem w stronę pomocy z Funduszy Europejskich. Na czym ów krok polega i jak go wykonać?

Grafika przedstawia kolejne kroki: usprawnić firmę, inwestować badania i rozwój, unowocześnić usługi, działać za granicą

Kto może skorzystać

STEP przeznaczony jest dla wszystkich osób, które już prowadzą firmę i chcą ją usprawnić, zajmują się badaniami i rozwojem, chcą unowocześnić swoją usługę lub produkt albo rozpocząć działalność za granicą. W tym wszystkim mogą pomóc nasi eksperci, którzy ocenią konkretny plan… na odległość. Nie trzeba wcale wychodzić z domu, by dowiedzieć się, jakie szanse na rozwój ma konkretny pomysł.

Jak to działa? Bardzo prosto! Wystarczy, że wejdziecie na tę stronę i przewiniecie ją w dół do kafelka „STEP – przedsiębiorcy”. Następnie musicie wybrać kafelek „Skorzystaj. Wypełnij i prześlij formularz” i wskazać Punkt Informacyjny w województwie, w którym chcecie zrealizować swój pomysł/projekt.

Kiedy to zrobicie, zobaczycie formularz, w którym trzeba podać wszystkie wskazane dane wraz z krótkim opisem tego, na co chcecie dostać dofinansowanie. Po wypełnieniu pustych pól zostaje już tylko elektroniczna wysyłka dokumentu przy pomocy niebieskiego przycisku „Wyślij”.

Sprawdzamy na odległość

A co dzieje się z tak wypełnionym formularzem? Trafia on do jednego ze wspomnianych wcześniej PIFE, gdzie jest wstępnie oceniany przez naszych pracowników z danego regionu (to oni najlepiej znają dostępne oferty z Funduszy Europejskich na konkretnym obszarze).

Jeśli pozytywnie ocenią Wasze zgłoszenie, czeka Was rozmowa z jednym z ekspertów z konkretnej branży, w której działacie. Choć brzmi to poważnie, to nie ma się czego bać. Nasz ekspert wskaże Wam mocne i słabe strony Waszego projektu i poprowadzi Was tak, byście poprawnie złożyli wniosek o dofinansowanie.

Innowacje służą wszystkim

Brzmi ciekawie? Jak widzicie, Fundusze Europejskie, choć nie są proste, to jak najbardziej są przyjazne. Pamiętajcie, że pieniądze z Unii Europejskiej są dla Was, a dzięki Waszym innowacyjnym pomysłom – dla całego społeczeństwa.

A nawet jeśli za pierwszym razem nie uda się Wam dostać dofinansowania, nie poddawajcie się! Być może wystarczy tylko poprawić wniosek i spróbować jeszcze raz.

Nie poddawajcie się!

Mamy wiele przykładów na to, że determinacja osób, które skorzystały z Funduszy, przyczyniła się do ich ogromnego sukcesu. Koniecznie zajrzyjcie tutaj i poznajcie historie ludzi, którym się udało.

Pamiętajcie, nie poddawajcie się na drodze zdobywania unijnej pomocy! W końcu robiliście już trudniejsze rzeczy.

Źródło: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Dodaj komentarz