GameInn

GameINN: 100 mln zł w kolejnym konkursie dla sektora gier video

W Polsce istnieje ponad 240 firm zajmujących się produkcją gier. Dzisiaj Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, ogłosił drugą edycję konkursu GameINN, którego budżet wynosi 100 mln złotych.

– Branża gier wideo staje się polską specjalnością gospodarczą. Inwestujemy w sektor, który już jest bardzo zaawansowany technologicznie, zatrudnia profesjonalistów z różnych dziedzin i ma szerokie grono odbiorców swoich produktów na całym świecie – mówił w Krakowskim Parku Technologicznym wicepremier Jarosław Gowin. – Jestem przekonany że, wspierając tę gałąź gospodarki, mamy szansę na zbudowanie polskiej marki rozpoznawalnej poza granicami kraju. Silna polska gospodarka, oparta na nowoczesnych technologiach, to jeden z filarów realizowanej przeze mnie strategii – podkreślił Gowin.

Milionowe wsparcie na rozwój dynamicznej branży

Polska branża gamingowa odnosi w świecie spektakularne sukcesy. Odnotowuje systematyczny wzrost zatrudnienia i obrotów, a jej wartość w 2015 r. oszacowano na ponad 1,65 mld złotych. Nad Wisłą działa już ponad 240 firm, które zajmują się produkcją gier, a ich liczba stale rośnie. Nadal jednak potrzebują wsparcia. Program sektorowy GameINN, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, został uruchomiony w 2016 r. na wniosek Porozumienia Polskie Gry, w którym działają czołowi przedstawiciele branży. Program ma na celu zwiększenie konkurencyjności krajowego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym w perspektywie 2023 roku.

W pierwszej edycji konkursu GameINN, który został rozstrzygnięty w grudniu ubiegłego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza MNiSW, dofinansowało 38 projektów na kwotę prawie 116 mln złotych. W drugiej edycji zaś, dzięki zwiększeniu alokacji, do przedsiębiorców trafi 100 mln złotych.

Tworzenie gier jest fajniejsze niż granie

Rząd z jednej strony inwestuje w już działające firmy tworzące gry, a z drugiej – zachęca młodych Polaków do nauki programowania. Od początku tego roku trwa kampania programuj.gov.pl, która przekonuje, że „tworzenie gier jest fajniejsze niż granie”.

– Programuj.gov.pl to nasze zaproszenie dla młodych ludzi do świata zaawansowanej informatyki – mówi wicepremier Jarosław Gowin. – Dziś nowoczesna gospodarka w dużym stopniu opiera się na technologiach informatycznych. Dlatego chcemy, żeby młodzi ludzie w różnym wieku, od uczniów po absolwentów uczelni, odkryli pasję tworzenia oprogramowania i wykorzystali swoje zdolności do realizacji zawodowych planów, a także tworzenia nowoczesnych rozwiązań dla gospodarki  – dodaje wicepremier Gowin.

Nie tylko rozrywka

Technologie wypracowywane są przez sektor gier wideo, mogą służyć nie tylko rozrywce, ale także nauce, edukacji i medycynie. – Jednym z założeń programu GameINN jest opracowanie rozwiązań o charakterze badawczo-rozwojowym, które pozwolą skutecznie wykorzystać powstałe technologie między innymi do celów społecznych, edukacyjnych, medycznych i terapeutycznych – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Takie projekty dofinansowaliśmy już w I konkursie. Powstanie na przykład gra poprawiająca zdolności echolokacji u osób niedowidzących, wspierająca terapię i rehabilitację osób po udarach, a także gra edukacyjna, która będzie pomagała uczniom w utrwalaniu wiedzy i sprawdzaniu umiejętności – dodaje dyrektor NCBR.

W II konkursie GameINN o wsparcie będą mogły się ubiegać zarówno MŚP – które były głównymi beneficjentami I konkursu – jak i duże przedsiębiorstwa. Nabór wniosków będzie prowadzony online od 5 maja do 6 lipca 2017 roku.

Dodaj komentarz