Innowacje powstają w Lublinie

Mikrofalowy wzmacniacz w sieciach 5G, miecz świetlny zliczający trafienia, pomoc dla chorych na ostry i przewlekły ból kręgosłupa i platforma marketingu rekrutacyjnego – te i wiele innych obiecujących rynkowo pomysłów biznesowych powstało w Lublinie. Rozwijają się przy wsparciu Platformy startowej Idealist w start-upach, które korzystają z Funduszy Europejskich w Programie Polska Wschodnia.

Wiceminister Artur Soboń na Demo Day w Platformie startowej Idealist

Wiceminister Artur Soboń uczestniczył w Demo Day w Platformie startowej Idealist.

W tym miejscu widać, że jest z czego wybierać. Zgłosili się kreatywni ludzie i z pomysłów wyjdą biznesy. Możemy je wesprzeć milionową dotacją na przyspieszenie wejścia na rynek. „Na koniec dnia” sprawdzianem biznesu będzie rynek – najbardziej surowy krytyk. Startupom życzę sukcesów. Wierzymy w ich rozwój. Platformy startowe umożliwiają rozwój startupów. Nie trzeba mieć działalności gospodarczej. Każdy może przyjść z pomysłem i przy współpracy z ekspertami rozwinąć go tak, żeby mógł ubiegać się o dofinansowanie do 1 mln zł. Wiele pomysłów zamienia się w biznesy. Lublin jest miastem kreatywnych ludzi z dobrymi pomysłami, w którym jest wiele szans na rozwój biznesu – mówił dziennikarzom wiceminister Artur Soboń.

Platformy startowe dla nowych pomysłów to kompleksowy program inkubacji innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up w Polsce Wschodniej. Wsparcie jest skierowane do osób fizycznych z całej Polski i z zagranicy, które chcą założyć i z sukcesem prowadzić swoją firmę w makroregionie Polski Wschodniej oraz rozwijać jej działalność na rynku krajowym i międzynarodowym. Platforma startowa Idealist w Lublinie specjalizuje się w obszarach: energetyka, turystyka, medycyna i zdrowie, IT/ICT. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 16,4 mln zł. Dotychczas do platformy startowej Idealist wpłynęło 338 pomysłów na innowacyjny biznes. 50 startupów jest obecnie inkubowanych.

Platformy startowe są dla wszystkich tych, którzy wiedzą „co”, ale nie wiedzą „jak”!

Działanie ma charakter dwuetapowy. Każda z Platform startowych oferuje kilkumiesięczny intensywny program inkubacji. Udział w nim jest dla startupowców bezpłatny. Celem inkubacji jest rozwój pomysłu i wypracowanie modelu biznesowego, przy wsparciu doświadczonego menedżera inkubacji, z wykorzystaniem szerokiego pakietu usług ściśle dopasowanych do potrzeb związanych z rozwojem startupu (m.in. informatycznych, inżynieryjnych, marketingowych, badań rynku, księgowych, prawnych, dostęp do stanowiska pracy). Tak szerokie wsparcie jest możliwe dzięki temu, że Platforma to partnerstwo, które tworzą m.in. szkoły wyższe, fundusze venture capital, przedstawiciele biznesu, a których działania animuje ośrodek innowacji (np. park naukowo-technologiczny).

Po zakończeniu inkubacji w Platformie startowej, najbardziej innowacyjne i najlepiej rokujące biznesowo startupy mają możliwość uzyskania dotacji na rozwój działalności (do 1 mln zł), czyli na wejście na rynek i pierwszą sprzedaż.

Demo Day 1 w Platformie startowej Idealist

Dwanaście startupów zaprezentuje swoje projekty biznesowe przed Radą Mentorów. Rekomendacja kończy program inkubacji otwierając przed start-upami nowy etap – wdrożenia pomysłu biznesowego.

Platforma startowa Idealist jest projektem realizowanym w ramach poddziałania 1.1.1 „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jest programem inkubacji po ukończeniu którego, najlepsze pomysły są rekomendowane do otrzymania nawet 1 mln zł bezzwrotnej dotacji na wdrożenie rynkowe, w ramach poddziałania 1.1.2 „Programu Operacyjnego Polska Wschodnia”.

Program inkubacji w Idealist to łączenie pomysłów biznesowych, wiedzy ekspertów, baz naukowych i infrastruktury w półrocznym cyklu pracy nad projektem tak, by zamieniać pasje w wartościowe produkty gotowe do wejścia na rynek. Umożliwia zbudowanie relacji biznesowych, otwierających dostęp do rynku i kapitału. Program inkubacji to czas i środki na przygotowanie modelu biznesowego oraz planu działania a także szansa na stworzenie prototypu i weryfikację założeń biznesowych. Podczas Demo Day przed radą składającą się z inwestorów, aniołów biznesu i mentorów, zostaną zaprezentowane efekty pracy pierwszej rundy.

Park Naukowo-Technologiczny Energii Sp. z o.o. jako lider platformy startowej Idealist działa na rzecz realizacji wspólnej z PARP misji – tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości.

Nabór do Idealist odbywa się w trybie ciągłym do 31 sierpnia 2021 r. Pomysł na nowy produkt lub usługę można rozwinąć w działalność w jednym z województw Polski Wschodniej. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej platformy idealist.pl.

Źródło: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Dodaj komentarz