Jak przygotować model biznesowy dla firmy starającej się o dotację?

BGK uruchamia partnerski program innowacji z Izraelem. Znamy już pierwszych uczestników

Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Start-Up Nation Central oraz CREATORS IDEAtion Lab uruchomiły pilotażowy program dla polskich firm.Jego celem jest znalezienie dojrzałych przedsiębiorstw i rozwinięcie ich potencjału we wspólnym działaniu z innowacyjnymi, młodymi firmami. Pierwszymi partnerami programu będą Asseco i Tauron.

MJE_24102018_MJE

Bank Gospodarstwa Krajowego – polski bank rozwoju, Start-Up Nation Central – znana na świecie izraelska organizacja pozarządowa oraz CREATORS IDEAtion Lab – uznane laboratorium innowacji – ruszyły z pilotażowym programem w Polsce. Celem jest znalezienie dużych korporacji i zaproszenie ich do współpracy z  młodymi innowatorami z Polski i Izraela  – a w efekcie zwiększenie skali ich działania. Do programu zgłosiły się już pierwsze dwa przedsiębiorstwa – Asseco i Tauron, które 24 października podpisały list intencyjny. Do programu w charakterze partnera włącza się także ARP S.A.

To pierwsza umowa międzynarodowa BGK, która otworzy okno na świat dla polskich innowatorów.

Chcemy wspierać naszych przedsiębiorców w odkrywaniu nowych obszarów innowacji. W Izraelu ekosystem innowatorów, biznesu i sektora publicznego działa bardzo skutecznie. Zwiększanie innowacyjności polskiej gospodarki to jeden z celów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której BGK jest kluczowym realizatorem” – powiedział członek zarządu BGK Wojciech Hann.

Wsparcia w realizacji umowy udzieli Agencja Rozwoju Przemysłu.

Wsparcie rozwoju gospodarczego Polski to ważny obszar naszej statutowej działalności, a innowacyjność jest niewątpliwie siłą, która ten rozwój napędza. W ARP mamy specjalne programy dla innowacyjnych firm, jak ARP Innovation Pitch, czy unijne granty z programu Sieć Otwartych Innowacji. Angażujemy się także w innowacyjne branże.  Chcemy dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego chętnie wspieramy takie programy jak ten przygotowany przez BGK. Łączenie pomysłów i doświadczeń ponad granicami zawsze sprzyja innowacjom. W różnorodności leży siła rozwoju gospodarczego. Gratulujemy pierwszym partnerom i liczymy, że już wkrótce dołączą do nich kolejni” – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP S.A.

Na czym będzie polegać program?

Jego charakter oddaje słowo „koinnowacja”. To korzyści zarówno dla dużych firm, startupów, innowatorów szukających nowego pomysłu na biznes, jak i firm technologicznych, które potrzebują przestrzeni do rozwoju i finansowania. Efektem współpracy polskich i izraelskich firm będzie wskazanie obszarów, w których niezbędne są innowacje i wdrożenie nowych technologii oraz zapewnienie wsparcia startupów zdolnych odpowiedzieć na te potrzeby. Kolejna, długofalowa korzyść to zmiana praktyk i kultury innowacji wewnątrz samej firmy. Pracownicy poznają realne narzędzia i metodologie, które mogą wykorzystywać w swojej pracy.

Zwiększamy poziom innowacyjności gospodarki

Polska potrzebuje dziś startupów bardziej niż kiedykolwiek. Im większa liczba szybko rozwijających się młodych firm, tym szybciej zwiększa się poziom innowacyjności naszej gospodarki. Dlatego konsekwentnie  budujemy w Polsce taki ekosystem, który skutecznie wspiera nowatorskie pomysły oraz firmy, które mają nowoczesne i przyszłościowe rozwiązania. Przekonujemy przedsiębiorców, że warto i opłaca się być innowacyjnym. Chcemy współpracować i uczyć się od najlepszych – Izrael to druga najbardziej innowacyjna gospodarka na świecie oraz jeden z liderów pod względem zakładanych startupów w branżach wysokich technologii. W ciągu ostatniego roku nastąpiła intensyfikacja polsko-izraelskiej współpracy gospodarczej w zakresie wspierania innowacyjności” – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.  

Więcej infromacji znajduje sią na stronie BGK

24102018_BGK

Źródło: www.mpit.gov.pl

Dodaj komentarz