Ciszej i czyściej na Trakcie Królewskim w Warszawie, dzięki funduszom unijnym

O ponad 80% zwiększy się liczba autobusów elektrycznych w Warszawie. Obecnie po stolicy jeździ 31 autobusów z napędem elektrycznym. Środki z programu Infrastruktura i Środowisko pozwolą na zakup dodatkowych 130 pojazdów.

Prezydent Warszawy  podpisał umowę na zakup 130 elektrobusów. Wartość inwestycji to ponad 417 milionów złotych, dofinansowanie unijne pokryje ponad połowę kosztów inwestycji. Wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wyniesie 180 mln złotych.

– Liczba polskich miast, które przesiadają się na ekologiczny transport publiczny rośnie i to cieszy – powiedział minister Jerzy Kwieciński i dodał – Przetarg na zakup 130 nowych autobusów elektrycznych to jedno z największych w Europie przetargów na dostawę elektrobusów.

Ekologiczne i dostępne

Nowe elektrobusy będą skierowane do obsługi linii na Trakcie Królewskim. Elektrobusy to rozwiązanie ekologiczne – pojazdy nie emitują spalin. Ponadto obniżają poziom hałasu, więc na najważniejszym deptaku Warszawy będzie nie tylko czyściej ale i ciszej. Autobusy będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, elektroniczne systemy informacji pasażerskiej oraz biletomat. Elektrobusy będą liczyły 18 metrów długości co jest rozwiązaniem innowacyjnym w skali Europy.

Nowe autobusy elektryczne będą również przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsze elektrobusy na ulice Warszawy wyjadą na początku 2020 roku.

POIiŚ w Warszawie

Programu Infrastruktura i Środowisko wspiera rozwój komunikacji miejskiej w Warszawie. Wartość dofinasowania projektów związanych z rozwojem warszawskiego transportu miejskiego to ponad 913 milionów złotych.

Wsparcie z POIiŚ uzyskał projekt rozbudowy warszawskiego metra i zakupu nowych pociągów. Łączna wartości dofinansowania wyniesie prawie 3,8 mld złotych.

Warszawiacy dzięki funduszom tramwajami pojadą również do Wilanowa i na Gocław. Dofinansowanie z POIiŚ na budowę trasy, zakup składów i budowę infrastruktury towarzyszącej  do Wilanowa wyniesie 554 milionów złotych, a na Gocław prawie 62 milionów złotych.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz