Prawie 132 mln zł na innowacje w przemyśle stalowym

Prawie 132 mln zł na innowacje w przemyśle stalowym

Kolejna branża polskiego przemysłu skorzysta ze środków na wsparcie prac badawczych i rozwojowych. Poznaliśmy wyniki I konkursu programu sektorowego INNOSTAL.

Polskie huty i firmy z branży stalowej trzeba unowocześnić korzystając z efektów pracy naukowców. W I konkursie programu  INNOSTAL przeznaczyliśmy na ten cel ponad 130 mln zł, a planujemy ogłoszenie trzech kolejnych konkursów. Dzięki temu nasze firmy będą produkowały dużo nowocześniejsze, konkurencyjne cenowo produkty, w bardziej przyjazny środowisku sposób. Opracowane technologie znajdą zastosowanie m.in. w przemyśle kolejowym, budowlanym, energetyce i przemysłowym recyklingu – mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Program sektorowy INNOSTAL, realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Inteligentny Rozwój, ma na celu zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiego przemysłu stalowego w perspektywie do 2026 roku. Dedykowany przedsiębiorcom program jest jednym z 8 programów sektorowych uruchomionych przez NCBR w tym roku. Powstał na wniosek Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Poza zwiększeniem liczby innowacji w sektorze stalowym ma się przyczynić również do zmniejszenia negatywnego oddziaływania firm z tego sektora na środowisko.

Umożliwiamy i wspieramy rozwój sektora stalowego w oparciu o efekty prac badawczo-rozwojowych. Wspólnie z przedsiębiorcami stawiamy cele, których realizacja przyniesie korzyści nie tylko tej branży, ale całemu społeczeństwu. Opracowane dzięki środkom z programu INNOSTAL technologie i rozwiązania przełożą się zarówno na wyższą jakość produkcji, jak i lepszą jakość życia Polaków – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Budżet I konkursu INNOSTAL wynosił początkowo 120 mln zł, ale został zwiększony do 132 mln zł. Dzięki temu dofinansowanie w wysokości ponad 131,8 mln zł otrzyma 19 projektów stawiających na innowacyjne rozwiązania przedsiębiorstw z branży stalowej. Wśród nich znajdują się m.in. prace nad:

  • technologią obróbki cieplnej poprawiającej jakość produktów kutych dedykowanych do pracy w ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych dla przemysłu energetycznego,
  • technologią wytwarzania kształtowników nowej generacji dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego,
  • nowatorskimi, bezpiecznymi szynami kolejowymi,
  • zwiększającą recykling odpadów kompozytowych technologią w zakresie wysokojakościowych surowców ze złomu ceramiki ogniotrwałej oraz
  • efektywnym generowaniem energii elektrycznej z gazów odpadowych z ograniczeniem emisji jonów chloru do środowiska.

W ramach programu sektorowego INNOSTAL planowane jest ogłoszenie jeszcze 3 konkursów. Kolejny konkurs, którego planowany budżet to 95 mln zł, zostanie ogłoszony w III kwartale 2017 r.

Dodaj komentarz