Ludzie na przestrzeni lat w znacznym stopniu zniszczyli środowisko naturalne. W dzisiejszych czasach pogarszanie się stanu ekosystemów stanowi jeden z kluczowych problemów, z którym musimy się zmierzyć.
Czym jest Program LIFE?
Program LIFE został założony z myślą o ochronie przyrody, środowiska oraz klimatu. Jest to jedyny program Komisji Europejskiej poświęconym w całości ochronie przyrody i środowiska. Jego celem jest wspieranie ochrony fauny i flory oraz promocja nowych rozwiązań mogących przyczynić się do rozwiązania istotnych problemów środowiskowych.
Jakie projekty mogą się starać o dofinansowanie?
W ramach programu współfinansowane są projekty pilotażowe, demonstracyjne lub o charakterze najlepszych praktyk wspierające środowisko w obszarach:
- Ochrona środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami,
- Przyroda i Różnorodność biologiczna,
- Zarządzanie i informacja w zakresie środowiska
oraz klimat:
- Ograniczenie wpływu człowieka na klimat,
- Dostosowanie się do skutków zmian klimatu czy
- Zarządzanie i informacja w zakresie klimatu.
Jak ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej?
Beneficjentem programu może zostać każdy podmiot zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej. Program LIFE zarządzany jest przez Komisję Europejską, która raz w roku na swojej stronie publikuje terminy składania wniosków o dofinansowanie.
Nabory wniosków
W tym roku dostępne są jeszcze terminy składania wniosków do podprogramu działań na rzecz klimatu:
- Ograniczenie wpływu człowieka na klimat – termin składania pełnego wniosku: 12 września 2019 r.
- Dostosowywanie się do skutków zmian klimatu – termin składania pełnego wniosku: 12 września 2019 r.
- Zarządzanie i informacja w zakresie klimatu – termin składania pełnego wniosku: 12 września 2019 r.
Nabory wniosków ogłaszane są przez KE raz w roku. Ogłoszenie kolejnego naboru spodziewane jest w kwietniu 2020 r.
Jak duże dofinansowania można uzyskać?
Całkowity budżet Programu na lata 2014 -2020 wynosi 3 456 mln euro. Program LIFE podzielony jest na dwa podprogramy. Jeden z nich dotyczący ochrony środowiska – stanowi 75% rozdysponowanej ogólnej puli środków finansowych oraz drugi dotyczący działań na rzecz klimatu – 25% puli środków. W ciągu ponad 20 lat dofinansowanie uzyskało blisko 4 180 projektów z całej Europy.
Aktualnie w Polsce realizowane są 64 projekty o budżecie około 620 mln złotych. Wsparcie ze strony KE wynosi od 55 do 75% całkowitych kosztów projektu i średnio jest to kwota ok. 1 mln Euro. Możliwe jest również uzyskanie dodatkowego dofinansowanie ze środków krajowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączne dofinansowanie ze środków KE i krajowych w takim przypadku może sięgać nawet 95% kosztów kwalifikowanych.
Więcej informacji o programie i naborach znajdziecie na stronie.