Polski Solar Holding realizuje kolejne projekty na Dolnym Śląsku

Polski Solar Holding pozyskał unijne dofinansowanie na realizację dwóch proekologicznych projektów w gminach Stara Kamienica i Prusice na Dolnym Śląsku. W efekcie na dachach około 400 domów pojawią się panele słoneczne. PSH już planuje kolejne działania w obszarze produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

 

W ciągu ostatnich lat Polski Solar Holding rozwinął unikatowy rodzaj partnerstwa z gminami Dolnego Śląska, obejmujący produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych. Kolejnym sukcesem spółki jest pozyskanie unijnego dofinansowania w wysokości ponad 10 mln zł na dwa innowacyjne projekty. Środki finansowe zostaną przeznaczone na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych.

W ramach pierwszego projektu Polski Solar Holding planuje montaż ok. 180 instalacji w gminie Stara Kamienica do końca września 2019. Za realizację tego zadania odpowiedzialna będzie spółka Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna (SKPSEO). Kolejnych 200 instalacji pojawi się na terenie Prusic, Malczyc i Obornik Śląskich. Realizacją drugiego projektu zajmie się spółka Prusice PS Energetyka Odnawialna (PPSEO). Obie spółki zostały utworzone przez Polski Solar Holding przy współpracy z poszczególnymi samorządami.
– Polski Solar Holding jest długoterminowym partnerem strategicznym i udziałowcem w siedmiu spółkach komunalnych związanych z gminami na terenie południowej Polski. Dzięki środkom, które właśnie udało się nam pozyskać, rozpoczniemy realizację kolejnych unikatowych projektów o szerokim zasięgu, co pozwoli nam budować pozycję lidera w tej części kraju – zauważa William Buba, prezes zarządu Polski Solar Holding.

Projekty będą realizowane przez kilkanaście miesięcy z udziałem doradców, którzy pomogą mieszkańcom w aspektach technicznych. W rezultacie mieszkańcy otrzymają ekologiczne i energooszczędne źródło energii. Pozytywnym efektem będzie także redukcja emisji dwutlenku węgla, a tym samym ochrona środowiska i poprawa jakości powietrza.

Projekty zostały już wpisane do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej gminy Stara Kamienica i Prusice. Ich całkowita wartość wynosi w przybliżeniu odpowiednio 6 mln 266 tys. zł i 7 mln 268 tys. zł.
Tymczasem spółki z udziałem Polski Solar Holding przygotowują się do realizacji innych proekologicznych zadań. SKPSEO jest na etapie uprawomocniania się pozwolenia na budowę elektrowni o mocy 2,1 MWp, która zostanie posadowiona na nieużywanym gruncie, z kolei Olszyna PS Energetyka Odnawialna pozyskała pozwolenie na budowę elektrowni o mocy 3,9 MWp.

Wcześniej Polski Solar Holding pozyskał środki na realizację innych przedsięwzięć związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. Na terenie Olszyny i Starej Kamienicy powstaną w sumie trzy farmy fotowoltaiczne o mocy 99,4 kW każda, dofinansowane prawie w połowie ze środków unijnych. PSH pomógł trzem gminom pozyskać dofinansowanie także na mikroinstalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej. W efekcie do końca 2018 roku panele w łącznej liczbie 1229 pokryją dach gminnego przedszkola, szkoły podstawowej oraz oczyszczalni ścieków w Starej Kamienicy, dachy Zespołu Szkół oraz Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki, tereny przy oczyszczalni ścieków, zbiornikach wody, stacji uzdatniania wody we Wleniu, dach świetlicy w Marczowie, dach świetlicy w Strzyżowcu oraz dachy Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, Gminnego Ośrodka Kultury w Olszynie, świetlicy w Biedrzychowicach i Szkoły Podstawowej w Biedrzychowicach.

Owocna współpraca z Polskim Solar Holdingiem niezmiernie cieszy wójta Starej Kamienicy i burmistrza Prusic. Obaj samorządowcy doceniają prospołeczne znaczenie projektów, które bezpośrednio wpłyną na życie lokalnych społeczności. – Mieszkańcy gminy byli bardzo zainteresowani możliwością pozyskiwania czystej, odnawialnej energii słonecznej, dlatego staraliśmy się o pozyskanie środków na realizację naszego nowego projektu. Niezmiernie cieszymy się, że nam się to udało – mówi Mariusz Marek, zastępca wójta Starej Kamienicy. Z kolei burmistrz Prusic, Igor Bandrowicz dodaje: – Z 19 zakwalifikowanych do dofinansowania projektów nasz znalazł się na miejscu czwartym, co pozwoliło na uzyskanie całości wnioskowanego dofinansowania. Możemy dzięki temu zaoferować mieszkańcom refundację kosztów w wysokości 85 procent, a to bardzo duże osiągnięcie.

Sukcesy przynosi także inny rodzaj partnerstwa z gminami Dolnego Śląska. Polski Solar Holding od blisko dwóch lat organizuje i rozwija Klastry Energii. W wyniku tej współpracy powstało 6 klastrów, które swoim zasięgiem obejmują łącznie 25 gmin, ponad 122 tys. gospodarstw domowych i prawie 330 tys. mieszkańców.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz