Dardziński: będziemy promować w Hanowerze polską naukę

Dardziński: będziemy promować w Hanowerze polską naukę

Podczas Hannover Messe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie popularyzować dokonania polskiej nauki. – Rodzime technologie, instytuty i wynalazcy. To jest taka mikstura, której siła wybuchowa będzie niosła polską gospodarkę do góry i którą musimy się pochwalić na targach – powiedział na konferencji w Ministerstwie Rozwoju, wiceminister nauki Piotr Dardziński.

W Hanowerze podczas największych targów przemysłowych na świecie z osiągnięciami polskiej nauki i myśli technologicznej zapoznać się będzie można na stoiskach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pod wspólnym logotypem SciTech Poland. Polskie stanowisko narodowe będzie miało łączną powierzchnię 420 m2.

Promocja NIT-u

Targi służyć będą promocji Narodowego Instytutu Technologicznego, którego otwarcie planowane jest na styczeń przyszłego roku. NIT w założeniu ma być zapleczem naukowym Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, które prowadzić będzie badania naukowe i prace rozwojowe, aby dostarczyć otoczeniu społeczno-gospodarczemu innowacyjne rozwiązania. – W Hannover Messe wezmą udział dyrektorzy instytutów badawczych, które wejdą w skład Narodowego Instytutu Technologicznego. Na targach zaprezentujemy bowiem innowację procesową, jaką jest niewątpliwie powołanie NIT-u – powiedział podsekretarz stanu w MNiSW. – Resort nauki pokazuje nowe podejście – nie chcemy promować pojedynczych instytutów, ale całą polską naukę – dodał Dardziński.

 

Polskie innowacje na targach

Na stoiskach zaprezentują swoje wynalazki jednostki badawcze, przedsiębiorstwa, a także studenci – laureaci projektu „Najlepsi z najlepszych”. Wśród prac tych ostatnich nich znajdą się między innymi łazik marsjański, autonomiczny pojazd elektryczny czy samochód solarny.

Innowacyjne technologie przedstawią również uczelnie i instytuty naukowe. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pokaże miękkie mikroroboty napędzany światłem, a Uniwersytet Jagielloński – nowy tomograf PET. W sumie na stoisku MNiSW odbędzie się prezentacja 20 innowacji z polskim znakiem jakości.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprezentuje na targach kilka nowatorskich rozwiązań firm, które skorzystały bądź korzystają ze wsparcia NCBR. Będą to m.in.: VIGO System, produkująca światowej klasy detektory podczerwieni, FlyTech UAV, tworzący innowacyjne systemy bezzałogowe i Genicore, rozwijająca nowatorską technologię spiekania U-FAST. Na stoisku zaprezentuje się także założony przez laureata programu LIDER startup VersaBox, który produkuje autonomiczne roboty mobilne typu SVG (Self Guided Vehicles). Również inni beneficjenci NCBR, m.in. XTPL, Solaris, Saule Technologies i Ekoenergetyka, pokażą swoje rozwiązania na polskim stoisku narodowym na Hannower Messe 2017.

 

Polska – partner targów 

Targi w Hanowerze, czyli najważniejsza impreza branży przemysłowej na świecie, rozpoczną się w tym roku 24 kwietnia i potrwają cztery dni. W nadchodzącej edycji Polska uzyskała specjalny status – jako kraj partnerski targów będzie najbardziej widocznym uczestnikiem. Organizatorzy zapowiadają udział kilku tysięcy wystawców z kilkudziesięciu krajów oraz 200 tys. osób odwiedzających.

 

Niektóre polskie technologie prezentowane na Hannover Messe:

  1. Plazmotrony (palniki plazmowe) do zapłonu węglowych palników pyłowych w elektrowniach.

Plazmotrony są zasilane energią elektryczną i sprężonym powietrzem oraz chłodzone wodą. Rozwiązanie to upraszcza instalacje w elektrowniach, eliminując potrzebę utrzymywania instalacji mazutowych.

Wystawca: Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów

  1. System CANIS do prześwietlania ładunków wielkogabarytowych.

System dokonuje detekcji promieni X po ich przejściu przez obiekty kontrolowane, zamienia je na postać cyfrową, przesyła do komputera, składa z tych danych obraz i wyświetla go na ekranie monitora.

Wystawca: Narodowe Centrum Badań Jądrowych

  1. Miękkie mikroroboty.

15-milimetrowy robot naśladujący sposób poruszania się gąsienicy został stworzony przy użyciu inteligentnych materiałów nowej generacji. Ten monolityczny robot, stworzony z miękkich polimerów oraz zdolny do poruszania się poprzez odwracalną i elastyczną deformację jest napędzany i kontrolowany za pomocą światła.

Wystawca: Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki

  1. Tramwaj indywidualny

System składający się z 4-5 osobowych pojazdów autonomicznych poruszających się po lekkiej infrastrukturze torowej lub korzystającej z toru „wirtualnego” na jezdni. System działa na zasadzie „door to door” – między przystankiem początkowym a końcowym nie ma przystanków pośrednich.

Wystawca: Politechnika Warszawska Wydział Transportu

5.Tomograf PET

Tomograf PET będzie tańszy w stosunku do obecnie istniejących na rynku i będzie posiadał trzykrotnie zwiększone pole obrazowania, dwukrotnie lepszą rozdzielczość czasową. Będzie umożliwiał diagnozowanie całego ciała z czterokrotnie mniejszą dawką radiofarmaceutyku.

Dodaj komentarz