Ponad setka kilometrów szybkich tras powstanie dzięki wsparciu funduszy unijnych

Aż cztery umowy o dofinansowanie z funduszy unijnych podpisała wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Program Infrastruktura i Środowisko wesprze budowę trzech odcinków drogi S19 i kolejny odcinek S1.

Podpisane dzisiaj umowy dotyczą trzech projektów realizowanych w ciągu drogi S19:

  • Budowa drogi ekspresowej S19 Lublina – Rzeszów, odcinek Lublin Węglin – Kraśnik Południe;
  • Budowa drogi ekspresowej S19 Lublina – Rzeszów, odcinek Kraśnik Południe – Lasy Janowskie;
  • Budowa drogi ekspresowej S19 Lublina – Rzeszów, odcinek Nisko Południe – Sokołów Małopolski Północ.

Łączna kwota przyznanego dofinansowania to ponad 1,8 mld zł. Na budowę w sumie niemal 105 km ekspresowych tras GDDKiA przeznaczy ponad 3,6 mld zł.

Droga, która tu powstanie, to część międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia. Łączy największe ośrodki gospodarcze w Polsce, a także główne przejścia graniczne, a finalnie ma połączyć Kłajpedę na Litwie z greckimi Salonikami.

Co budowa trasy S19 zmieni w naszym kraju? Z pewnością skróci czas przejazdu między Rzeszowem, Lublinem, Warszawą i Białymstokiem. Podniesie poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy. Ułatwi dojazd do szkoły czy pracy. Pozwoli także wykorzystać potencjał gospodarczy terenów, przez które będzie przebiegać, stwarzając sieć lepszych połączeń. Trasa S19 powinna też pozytywnie wpłynąć na rozwój komunikacyjny wschodniej części Polski.

Na trzech odcinkach S19 powstanie łącznie 16 Miejsc Obsługi Podróżnych, 14 węzłów drogowych, a także niezbędne obiekty inżynierskie – mosty, wiadukty, przepusty. Drogowcy pamiętają oczywiście o ochronie środowiska naturalnego – wybudują przejścia dla zwierząt i ogrodzenia niezbędne do ich migracji.

Fundusze unijne wspierają także inwestycję, którą GDDKiA realizuje na Śląsku. Kolejna z podpisanych dziś umów o dofinansowanie dotyczy „Budowy drogi ekspresowej S1 odc. Pyrzowice (w. Lotnisko) – Podwarpie. Dzięki wsparciu Programu Infrastruktura i Środowisko, które wyniesie 74,45 mln zł, powstanie tu niemal 10 km trasy ekspresowej.

Projekt polega na dobudowaniu drugiej jezdni na odcinku od węzła Lotnisko do węzła Podwarpie. Powstaną tu też przejścia podziemne, most, wiadukty i estakada. Drogowcy zadbają również o odwodnienie i oświetlenie drogi.

Cała inwestycja to koszt 139,84 mln zł. Budowa ma się zakończyć w 2021 roku.

Źródło: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Dodaj komentarz